Yabanıla Meyleden Bireyciler’den 8. bildiri

Traducción del octavo y último comunicado de Individualidades tendiendo a lo salvaje al idioma turco.

Traducción a cargo de”Sosyal savas”


Son olaylardan dolayı (toplumsal veya değil) kısa bir sessizlik sürecinden sonra, the terörist grup ITS bir bildir daha yayınladı:

İhtayacımız olan sistemle uzlaşma arayışına girmek değil, ona karşı bir ölüm kalım savaşına girmektir” (1)Theodore John Kaczynski

I

Popüler bilim dergisi “Nature” Ekim 2013’te bizim 2011 Ağustos’unda Monterrey Teknoloji Enstitüsü’ndeki tekno-ahmaların etinin patlamasından sonra yazdığımız üçüncü bildirimizi eleştiren bir makale yayınladı (2). Bu metinde “nano-antropolog” Chris Toumey (Güney Karolina Üniversitesi) saldırmamız gereken başlıca motivasyonumuzu “kırmak” için çok zayıf bir girişimde bulunmuş.

Makalede, Bay Toumey, nano-teknolojiye yönelik saldırılarımızın temel olarak Grey Goo senaryosu faraziyesinde bulunabileceğini ifade ediyor (3). Bu bir yalan.

Grey Goo öncelikle bilimsel çevrelerde popülerleşen, daha sonra toplumun ilgisini çekmiş bir teoridir. Nano-teknolog Eric Drexler bu terimi 1986’da yazdığı “Yaratımın Makineleri” adılı kitabında ilk defa kullandı. 2000 yılında, Sun Microsystems’in kurucu ortağı , Bill Joy, John Zerzan vs. gibi  uygarlığın bazı sahte eleştirmenlerinin dikkatini çekmiş apokaliptik bir görüş olan Gray Goo’yu ortaya koyan “Geleceğin bize neden ihtiyacı yok” (3. bildirimizde değinmiştik) adlı meşhur makaleyi yazmıştır.

2004’ten bu yana (nano-teknoloji bir gerçeklikten de öte olduğu zaman), konu Drexler Grey Goo’nun açıkça hayali bir fikir olduğunu ve teknolojik koşulların yıllar önce tahmin edildiği gibi bir felaketin gerçekşemesine elverişli olmadığını ifade ettiğinde daha da çirkinleşmişti.

Bu göz önüne alındığında, ITS şunları ifade etmek ister:

  1. Farazi Grey Goo tehlikesi, Meksika’da nanoteknolojiye yönelik saldırımız asla bizim temel motivasyonumuz olmamıştır.
  2. Üçüncü bildirimizin yayınlandığından bu yana, ITS üyelerinin bazı fikirleri DEĞİŞMİŞTİR (altıncı bildirimizde delili mevcut), ve bunlardan birisi  ziyadesiyle sözümona Grey Goo’yla ilgilidir.
  3. Şimdi, biz bu teoriyi halkın ilgisine aç sapmış bir düşünceden gelen basit bir felaket varsayımı olarak görüyoruz (Drexler).

Bu açıklamayla, asla teknologların Grey Goo senaryosunu reddederek bize akademik ders vermeleri niyetinde değiliz (çünkü açık ki, onlara karşı terörizmi nasıl asla kabul etmeyeceklerse bu da asla olmayacak).

Bizler, sadece nanoteknoloji uzmanlarına değil, biyoteknoloji, fizik, sinir bilimi, genetik mühendislik, iletişim bilimi, bilişim, robotbilim vs. ile uğraşan bilim adamlarına yönelik hem fiziksel hem de psikolojik olarak zarar vermek için doğrudan saldırılara başvuruyoruz, çünkü teknolojiyi ve uygarlığı reddediyoruz, tüm ileri bilimleriyle bize dayattıkları gerçekliği reddediyoruz. Bizler, büyük örgütlerden (size ne yiyeceğinizi, ne yapmayacağınızı, ne söyleyeceğinizi, ne giyeceğinizi, nereye gideceğinizi söyleyen endüstriyel devler, vs…) ve merkezi grubumuzun dışındaki insanlardan gelen emirlere mecburen uyarak ahmakça yürümek zorunda olduğumu dikte eden sistem tarafından biize empoze edilen bir yaşamı reddediyoruz. Yapaylığı reddediyoruz ve en karanlık hayatta kalma güdülerimize sadık kalan Yeryüzü Savaşçılarımız sadığız, ve bizler uygarlaşmış insanlar olduğumuzu bilsek de, uyumuyoruz ve kendimizi doğamızı ve terk ettiğimiz Vahşi Doğamızı tehdit eden herşeye karşı TOPYEKÜN SAVAŞ’ta mücadele eden kızgın bireyciler olarak tanımlıyoruz.

(…) Teknolojik gelişmenin sunağında, bireysel özgürlüğümüzün tüm alanlarını ve gerçekten yaşamaya değer bir yaşam imkanı için kendimizi kurban ediyoruz. Şimdi itaatkar özneler olup olmamayı seçmek veya şu an ve şimdi yaşamaya çalışmak ve varolanı reddetmek her birimize bağlıdır (…) (4)Nicola Gai

– Başından beri saldırmayı tercih ettik, çünkü nanoteknoloji gelecekte kayda değer bir yükseliş sergileyecek olan bir bilimdir ve git gide hızlanarak tüm Vahşi Doğa üzerinde küresel ekonomik bir güç haline gelecektir.

Nanoteknoloji, kendi içerisinde bilimadamları için dahi absürd olan, böylece onu daha berbat ve mekanik kıldıkları, empoze edilen hiper-yapaylaştırılmış bir gerçekliği ve bir hiper-teknolojik süreci zorlar.

Albert Einstein’ın daha önce de dediği gibi: “Beklediğimiz tüm teknolojik gelişmeler deli bir adamın ellerindeki bir balta gibidir.”

-Toumey “Nature” dergisindeki makalesinde, ayrıca bizim nanoteknoloji hakkında hiçbir şey bilmediğimizi ve çok az bilgiyle saldırmanın saçma olduğunu söylemiş. ITS üyeleri nanoteknolojinin lehindeki veya aleyhindeki uzmanlarla tartışmayacak, o nedenle  şayet bilimin (ve diğer şeylerin) bireyselliğimiz ve içinde evrimleştiğimiz doğal çevre için bir tehlike arz ettiğini yüksek sesle ANLADIĞIMIZI söylesek bile, tüm bu teknolojik ilerleme çöpünü parçalara ayırmak için dahi olmaya veyahut yüksek akademik çalışmalara ve emek araştırmalarına gerek yok.

– Toumey’in kibirli eleştirisinden farklı düşünen, ITS, (FC’nin yıllar önce farkına vardığı gibi) (5) bilimadamlarının, prorfesörlerin, araştırmacıların ve akademisyenlerin iddia ettikleri gibi zeki olmadıklarının farkındadır, çünkü eğer öyle olsalardı, Monterrey Teknoloji Enstitüsü’nden Herrera ve  Aceves 8 Ağustos 2011 sabahında bşr mektup bombasıyla gerçekleşen bir patlamada yaralanmamış olurlardı; eğer böyle olsaydı, 8 Aralık 2011’de Pachuca Politeknik Üniversitesi profesörü kendine değil de bir nanoteknologa gönderilen bombalı bir paketi açması sonucu yaşanan patlamada yaralanmamış olurdu; eğer akıllı olsaydı, UNAM Biyo-Teknoloji Enstitüsü’nden biyoteknolog Méndez Salinas birilerinin onu haftalarca adım adım takip ettiğini fark ederdi ve 8 Kasım 2011 gecesi vurularak öldürülmezdi (6).

Tüm bu tekno-ahmaklar bir beyine sahip olsalardı, yaşamı ve vahşi çevreyi evcilleştirmelerinden, müdahale etmelerinden ve yok etmelerinden keskin bir şekilde öfke duyan insanların olduğunu önceden bilirlerdi ve günlük rutinlerinde çok fazla suç işlemeye devam etmezlerdi.

Bu üç gerçek örnekle birlikte, bizler henüz yara almamış olsalarda üniversite profesörleri olsun, sözümona zekalarıyla tanınanlar olsun diğer hedeflerin (2011 ve 2013’te Greenpeace aktivisti Olivera’ya, UNAM’dan nanoteknologlar Galem Rondero ve Sergio A. Águila’ya (7) yönelik gerçekleştirilen saldırılar gibi) bir listesini de çıkarabiliriz.

Aynı zamanda, eyalette, bölgede ve/veya ulusal güvenlikte, kriminolojide, bastikte, yasada, vs. biliminsanlarının kararlarına bakın. Saldırılarımızı örtbas etmek, ileri derecelerde bulunan zeki insanlara layık değil, çünkü bu insanlar bir sürü saldırı gerçekleşirken bunları gizlemenin aynı zamanda bir dizi eylemin bir listesine (şimdiye kadar yapmış olduğumuz gibi) sahip olacağımız anlamına gelecektir. Daha büyük bir etki yaratmak için yalanlara vurgu yapmak ve otoritelerin gerçekleştirdiği örtbas politikaları onları daha da gülünç duruma düşürmektedir

Her neyse, bununla ITS, zeki akademik uzmanların zayıf değerlendirmelerinin bizi durduramayacağını bir kez daha açıklığa kavuşturmak istiyor, onların en karanlık korkuları çok yakında veya sonra gerçek olacaktır.

II

Bizler yapay üremeyle aynı yolda devam ederken, Tekno-endüstriyel Toplumun zihniyeti ve gidişatı ileride gitgide manüple edilecektir. Solcu kitlelerin teknolojye, uygarlığa ve ilerlemeye yönelik saldırılarını gözden kaçırdığı ve kendilerini yavaş yavaş öldüren şeyin iyi olduğuna körü körüne inandığı ve kendi değerleriyle çelişmeye cürret eden herkesin çılgın veya işlevsiz olduğu zamanlar gelecektir. Ve bu uygulanabilir olurken, ITS, resmi (ve gayriresmi) medyanın saldırılarımızı örtbas ettiğini, ITS’yi kötülemesine veya  Tekno-endüstrisyel sistem çökene veya biz yakalanana dek gizli bir tehlike haline geldiğimizi (8) (9) (10) ve tehdit oluşturmaya devam edeceğimizi (elbette) ifade eden bilgiyi gizlediklerini vurgulamak istiyor

III

Başından beri, başarıya ulaşsın veya ulaşmasın, halka ulaşsın veya ulaşmasın, saldırılarımızı üstlendik, neden mi? Çünkü bireyciler olarak bizler sadece kendi eylemlerimizden sorumluyuz; paketlerimiz patlasın veya patlamasın; kurşunlarımız hedefe isabet etsin veya etmesin; eylemlerimiz gelecekteki yargılara dahil olmaya devam edecektir. Bu noktada, ITS aşağıdaki eylemleri üstleniyor:

Ağustos 2012: Mexico Şehrinde bulunan Meksika Özerk Teknoloji Enstitüsü’nden (ITAM) nerologlara içerisinde patlayıcı malzeme olan bir paket gönderdik. Halka duyurulmamış bir eylemdir, paketin nasıl açıldığı ve etkisiz hale getirildiği bilinmiyor. Böyle bir enstitüden varlıklı tekno ahmaklara fiziksel olarak zarar vermek için gerçekleştirilen tipik bir eylem.

Eylül 2013: Eski Google Meksika yöneticisi, şimdi ise Başbakanlık Ulusal Dijital Strateji Koordinasyonu’nun başında olan Alejandra Lagunes Soto’ya bir paket bombası gönderildi.

Eylül 2013: Federal Elektrik Komisyonu (CFE) başkanı ve modernizasyon müdürü Guillermo Turrent Schnas’a patlayıcılı paket gönderildi.

Son iki eylemin haberi hiçbir şekilde verilmedi, o zamandan beri DF hükümeti başı öğretmenlerle ve anarşist çatışmalarla meşgul. Otoriteler saldırıların haberlerini kendi medyalarında yayınlamama kararı aldıklarından kriz daha da net görünür olmaya başladı. Ancak, bu paketlerin bizim tarafından gönderildiği biliniyor.

IV

Son olarak, gönderdiğimiz son metinlerde bahsettiğimiz gibi, gerçekleştirdiğimiz bu saldırılarla kazanmaya veya kaybetmeye çalışmıyoruz (çünkü kazandığını düşünenler, o zamana kadar çoktan kaybetmişlerdir). Saldırılarımız sisteme yöneliktir ve onu devam ettirenlere yönelik, saldırılarımız boyun eğmediğimizi, onların değerlerini kabul etmediğimizi, robotlaşmayarak insan kaldığımızı, davranışlarımızı tamamen evcilleştiremediklerini, onların yalanlarına, uzlaşma çağrılarına karnımızın tok olduğunu ve vaatlerini istemediğimizi gösteriyoruz. Kazanımı bol veya daha az zararlı bir şeyler istemiyoruz. Yüzleşmek istiyoruz, bu kirli sisteme karşı ölümüne bir savaş istiyoruz.

YABANA MEYLEDEN BİREYCİLER

Notlar:
1)Yaralanacağı Yerden Vur” adlı makaleden bir alıntı (2002)

2) Makalenin adı : “Nanoteknolojiye karşı şiddet

3) Grey Goo, nanoteknolojinin bir felaketle sonuçlanacağına dair bir hipotezdir: kendi kendini kopyalayan nano-robotların dünyaya ve evrene kontrol edilemez bir şekilde yayılması. Üçüncü bildirimizde bu başlığa dair yeterince yazmıştık.

4) Mayıs 2012’de, İtalya’nın Cenova kentinde Roberto Adinolfi’ye (Ansaldo Nucleare patronu) yönelik gerçekleştirilen saldırıdan sonra tutuklanan Gai ve Cospito yoldaşların gerçekleştirdiği anarşist sorumluluk bildirisinden (Ekim 2013) alıntı. Bu olayla ilgili, yedinci bildirimizde bir şeyler yazmıştık.

Bu iki anarşistten bahsetmemiz ve tüm fikirlerine tümüyle katılmasak bile fikirleri ve eylemleri bizimkilerle açık bir şekilde kesiştiğini vurgulamamız gözlemcilerin dikkatini çekecektir. Mario Buda, Galliani, Di Giovani, Roscigna, Ravachol ve diğerleri hayatta olsalardı dahi onlardan alıntı yapabileceğimiz gibi Gai ve Cospito’dan da alıntı yaparız.

5) Özgürlük Kulübü (FC), bir mektupta bilgisayar uzmanı David Gelernter’e (1993’te bombalı bir paketin patlamasıyla ciddi şekilde yaralanmıştı) şunları yazmıştı: “Yüksek düzeyli insanlar düşündükleri gibi zeki değiller. Eğer bir beyniniz olsaydı, sizin gibi tekno-ahmakların dünyayı değiştirme yöntemlerinize için için öfkelenen bir sürü insan olduğunu ve bilinmeyen bir kaynaktan gönderilen beklenmedik bir patketi açabilecek kadar budala olmazdınız.”

6) Bu olayda, ve bizim kararımızdan dolayı, bazı inançsızlar, Morelos devleti otoritelerinin (resmi medyayı kullanarak) ITS’nin Mendez’in ölümünün nedeni olmadığı, ulusal basının tekrar tekrar vurguladığı gibi bunun bir “araba hırsız çetesi” işi olduğı rivayetiyle yaydığı yalanı yutmuşlardır. İlk görüşte absürd olan bir açıklama, ancak elbette ki, bir soygun girişimi esnasında öldürülen bir öğretmen hikayesi, radikal bir grubun UNAM Biyoteknoloji uzmanını öldürdüğü hikayesinden daha kötü.

Burada, 2011’de (yeni kurulmuş olan) Morelos’taki en çok şiddete başvuran ITS’nin bazıları başarılı ve bazıları başarısız, çeşitli icraat tarzlarını(sabotaj yerine terörizme odaklanamya karar verene dek, Meksika’nın Coahuila, Guanajuato ve Veracruz Eyaletlerinde araçlara ve inşaat makinelerine, şirket ve kurumlara yönelik bilinen kundaklama saldırıları) test ettiğinden bahsediyoruz. Daha güçlü olabilirdi (Mendez cinayeti) ve 8 Kasım’da elde edilen doğrudan olmayan ve/veya sembolik tarzda üstlenilmiştir (aynı gün gerçekleşen Monterrey Tech saldırısı gibi). Bizler ayrıca o yıl (bu nedenle, Nisan 2012’de anarşist bir proje olan ITS’nin yanıtladığı, ancak 2014 Ocak’ında yayınlanmış olan bir röportajdan kısmen bilgi edinebilirsiniz) UNAM’dan bir kısım fizikçiye (altıncı bildirimizi okuyun) gönderdiğimiz bir mektupta da bahsettik, eylemde istediğimiz etkiyi yaratamamıştık, çünkü DOĞRUDAN mantıki nedenlerimiz yoktu, o nedenle aynı enstitüde başka bir patlamayı yeniden örgütlemek için 2013’e kadar bekledik [UNAM Biyoteknoloji Enstitüsü araştırmacısı Andres Aguila’ya gönderilen bombalı mektup].

Olay şöyleydi, Morelos’taki bir ITS hücresi Şilili bir Nanoteknolog olan Sergio Andrés Águila’yı seçti. Eylem doğrudan doğruya bir Şililiye yönelikti, çünkü bizim metinlerimizi yayan Şili’deki Liberación Total bloguna sembolik olarak teşekkür etmek istemiştik (bu bizim yedinci bildirimizde bahsettiğimiz bir şeydi zaten). Mr Águila’nın bilgileri (adı soyadı, adresi ve diğer bilgileri) DF’de [Mexico Şehri Federal Bögelsi] ITS’nin hünerli hücrelerine gönderilmişti, onlar evyapımı patlayıcıların yapımına, gönderilen paket bombalarına aşinadır, ancak elektrikli mekanizmanın çalışmamasıyla, aygıt patmaladı, ama paketi yine Andrés Águila açmıştı, paket en azından hedefini bulmuş olmuştu. Araştırmacı Morelos’ta olandan bir kaç gün sonra (11 Şubat 2013), DF’deki paketlerimizden birini açan meraklı bir adam tarafından alınmış benzer oranda yaralanmıştı [Aguila’ya bombalı mektup girişimi]. Bu saldırı beklenen sonucu yaratmamasına rağmen, bu saldırı Mendez’in ITS grup üyeleri tarafından ortadan kaldırılmak istendiği GERÇEĞİ’nin bilinmesine hizmet etmişti.

Garip bir biçimde, eylemimizden bir ay sonra, hapse atılan süpheli teknolog cinayetiyle suçlandı ve diğer suçlamalar delil yetersizliğinden dolayı düşürüldü.

UNAM araştırmacısını öldürdüğü iddia edilen kişi beraat etti.” Milenio Diario. 19 Mart, 2013.

Bununla bizler, saldırıdaki sorumluluğumuz hakkındaki soruları yanıtsız bırakmamak adına sessizliğimizi bozuyoruz; yukarıda da belirttiğimiz gibi, bireyciler olarak bizler kendi eylemlerimizden sorumluyuz; vurulan otoritelerde ve hedeflerde , sözlerimizin şaka olduğu, oyun olmadığı, sözlerimizin eylemlerimizin sonucu olduğu konusunda herhangi bir şüphe bırakmak istemiyoruz.

7) “Nature” dergisinin yeni sayısında bu araştırmacı ve başka ilginç bir gerçek üzerine bir not yayınlandı: IBT’nin sistesindei Bay Aguila’nın detay bildileri enstitünün “katkıda bulunanlarından” “eski partnerine” çevrildiğini belirten “Meksika biyoteknolohi laboratuvarlarına mektup bombası tehdidi” (18 Şubat, 2013), merak ettiğimiz ne oldu? Bay Águila bu iğrenç ticaretinden istifa ettiğinde daha mı zeki olacak? Veya sadece kurum mu değişecek? Her neyse, yakında veya daha sonra öğreneceğiz ve bildiğiniz üzere, kafalarınızave çalışma arkadaşlarınıza katlanacağız, belki yarın, belki bir kaç aya, belki bir kaç yıla, bizler GİDECEĞİZ…

8)Por sobres-bomba y homicidio de académico: Van por ala terrorista de anarquistas” Diario 24 Horas, 26 Şubat 2013

9) “Meksika’da çok sayıda anarşist saldırı gerçekleşiyor, ancak çok azı medya tarafından haber yapılıyor. Geçtiğimiz 21 Şubat’ta bir Postacının paketi yasadışı olarak açması üzerine elinde patlamış olan bir posta kutusuna yerleştirilmiş olan bombalı paket bunlardan biridir. 22 Şubat tarihli bir haberde saldırı Meksika’daki en aktif gruplardan biri olan ve UNAM veya Monterrey Teknoloji Enstitüsü gibi akademik ve bilimsel merkezlere yönelik saldırılar gerçekleştiren “tekno-endüstriyel sistem” karşıtı olan Yabanıla Meyleden Bireyciler adlı anarşist grubun üstlendiği eylemdi. Bu grup 8 Kasım 2011’de Cuernavaca’da işlenmiş bir cinayetin sorumluluğunu üstlenmişti – UNAM’dan bir biyoteknolog Ernesto Méndez Salinas”

Avrupa’da Meksikalı Anarşist AlarmıProcess Magazine 1903, 21 Nisan, 2013.

10) “2 Ekim ayaklanmalarının ardından, Şehir Yönetimi anarşist grupları tespit etmek için bir soruşturma başlatmıştı (…)” “(…) Patlayıcı kullanan, kurumlara ve bireylere yönelik saldırılar gerçekleştiren Yabanıla Meyleden Bireyciler bu grupların en tehlikelisi olarak belirlenmişti.” ”(…) Strateji araçtırmacılara ve akademistenlere bombalı paket göndermeye dayanıyordu. Bu yıl, Şubat ayında, ITS, Tlalpan’da bir posta kutusuna gönderilen bombalı paketi ve Ağustos 2011’de insansı bir robot yaratma projesine öncülük eden Meksika Teknoloji Kampüsü’nde profesör olan Alejandro Aceves López’e bombalı bir mektubun gönderilmesini üstlendi (…)”

Hükümet anarşist grupları tespit etmeye çalışıyorReforma, 11 Ekim 2013.

Anuncios

Responder

Por favor, inicia sesión con uno de estos métodos para publicar tu comentario:

Logo de WordPress.com

Estás comentando usando tu cuenta de WordPress.com. Cerrar sesión /  Cambiar )

Google+ photo

Estás comentando usando tu cuenta de Google+. Cerrar sesión /  Cambiar )

Imagen de Twitter

Estás comentando usando tu cuenta de Twitter. Cerrar sesión /  Cambiar )

Foto de Facebook

Estás comentando usando tu cuenta de Facebook. Cerrar sesión /  Cambiar )

w

Conectando a %s